Regjimi i Asadit, opozita turke thirrje për dialog me Sirinë

Publikuar tek: bota, më 22:18 28-09-2019 Regjimi i Asadit, opozita turke thirrje për dialog me Sirinë Lideri i Partisë Popullore Republikane Turke (CHP), Kemal Kilicdaroglu

Lideri i Partisë Popullore Republikane Turke, (CHP), Kemal Kilicdaroglu, ka deklaruar sot se Turqia duhet të krijojë raporte me Qeverinë siriane në mënyrë që të përshpejtohen përpjekjet për arritjen e paqes.

Kreu i partisë kryesore opozitare turke, ka bërë thirrje për ndryshimin e politikës radikale mbi luftën civile në Siri, e cila ka nisur tetë vjet më parë.

'Rruga ndërmjet Ankarasë dhe Damaskut është rruga më e shkurtër që çon në paqe', tha Kilicdaroglu.

Kujtojmë se Qeveria turke i ka ndërprerë marrëdhëniet me Damaskun zyrtar dhe mbështet opozitën siriane në luftën civile që zhvillohet në Siri, që në vitin 2011.

Turqia deri më tani ka strehuar 3,6 milionë refugjatë sirianë. Sipas Kilicdaroglut krijimi i raporteve me Assadin do të ndihmonte në ndalimin e ndonjë vale të re të refugjatëve sirianë, por po ashtu do të ndihmonte në luftën kundër terrorizmit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011929035186768
array(1) { ["section"]=> string(66) "regjimi-i-asadit-opozita-turke-thirrje-per-dialog-me-sirine-180136" }