Regjistroi videon e vrasjes së afro-amerikanit, dëshmitari: Në fillim desha ta fshija nga celulari

Publikuar tek: bota, më 17:53 09-04-2015

Dëshmitari, i cili regjistroi vrasjen e një afrikano-amerikani të paarmatosur nga një polic i bardhë në Charleston të Karolinës së Jugut të shtunën e kaluar, tha se në fillim ai kishte menduar ta fshinte videon nga telefoni i tij.

Dëshmitari Feidin Santana i tha rrjetit  NBC News se polici Michael Slager "e kishte gjendjen nën kontroll", pasi e kishte vënë poshtë afrikano-amerikanin Walter Scott me armën e tij elektronike.

Polici akuzohet se qëlloi tetë herë ndaj 50-vjeçarit Scott, të cilin e kishte ndalur për shkelje trafiku, sepse po e ngiste makinën me njërin stop të thyer. Departamenti amerikan i Drejësisë dhe FBI-ja po hetojnë rreth vrasjes, e cila i ka shtuar kërkesat që policia të mbajë kamera regjistrimi në trup.

Ngjarja në Karolinën e Jugut është rasti më i ri në një seri incidentesh vdekjeprurëse mes meshkujve afrikano-amerikanë dhe policivë të bardhë, duke përfshirë vrasjen e të riut Michael Brown në Ferguson të shtetit Mizuri në gusht të vitit të kaluar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01349401473999
array(1) { ["section"]=> string(101) "regjistroi-videon-e-vrasjes-se-afro-amerikanit-deshmitari-ne-fillim-desha-ta-fshija-nga-celulari-8285" }