Reklamuan abortin, ndëshkohen 2 mjekë gjinekologë

Publikuar tek: bota, më 07:38 15-06-2019 Reklamuan abortin, ndëshkohen 2 mjekë gjinekologë

Dy mjekë gjinekologë janë gjobitur me nga 2000 euro, për reklamimin e procedurës së abortit në klinikën e tyre në Berlin.

Dy mjekët e kanë përshkruar edhe procedurën e abortit pa anestezi në një mjedis të mbrojtur.

Mjeket Bettina Gaber dhe Verena Weyer thanë se duan të apelojnë kundër gjobave.

Në janar, pas disa muajsh debat, koalicioni qeveritar i Gjermanisë, i udhëhequr nga demokristianët, e ndryshoi ligjin e vitit 1933, i cili i ndalonte reklamat e abortit, me qëllim përmirësimin e të drejtave të grave.

Megjithatë, reforma nuk shkoi aq larg sa për të lejuar përshkrimet e shërbimeve të abortit që ofrohen.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013098001480103
array(1) { ["section"]=> string(55) "reklamuan-abortin-ndeshkohen-2-mjeke-gjinekologe-168287" }