Rekomandimi i AP: të falen detyrimet energjitike të prapambetura për familjet në nevojë

Publikuar tek: aktualitet, më 12:26 17-03-2015 Rekomandimi i AP: të falen detyrimet energjitike të prapambetura për familjet në nevojë

Avokati i Popullit u ka rekomanduar kryeministrit, ministrit të Energjisë, ministrit të Mirëqënies Sociale dhe të Ekonomisë, gjetjen e një zgjidhje për ofrimin e shërbimit të energjisë elektrike në mënyrë të diferencuar nga pjesa tjetër me qëllim mbrojtjen maksimale të kësaj shtrese në nevojë dhe krijimin e alternativave lehtësuese mbi pagesën e saj.

Avokati i populliti kërkon: 1. Nxjerrjen e akteve nënligjore për faljen e detyrimeve të pa paguara të energjisë elektrike për familjet në nevojë dhe që janë përfitues nga skema e  ndihmës  ekonomike dhe 2. Gjetjen e një zgjidhje për ofrimin e shërbimit të energjisë elektrike në mënyrë të diferencuar nga pjesa tjetër me qëllim mbrojtjen maksimale të kësaj shtrese në nevojë dhe krijimin e alternativave lehtësuese mbi pagesën e saj.

“Aksesi në burimet thelbësore të jetesës është një nevojë humane thelbësore dhe për rrjedhim një e drejtë elementare për t’u respektuar. Mungesa e aksesit të plotë në këto burime është një rrezik i madh dhe një goditje e rëndë për dinjitetin njerëzor”, shkruan Avokati i Popullit në letrën e tij.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta para kryesisë së Kuvendit nga FRPD: “Meta Ik”
Vlorë/ Arrestohen 3 persona, u hodhën drogë dhe celular miqve të tyre të paraburgosur »
Article Logic
Execution time: 0.012521028518677
array(1) { ["section"]=> string(91) "rekomandimi-i-ap-te-falen-detyrimet-energjitike-te-prapambetura-per-familjet-ne-nevoje-6134" }