Rekord i frikshëm në Arabinë Saudite, 43 të dënuar me vdekje në vetëm 3 muaj

Publikuar tek: bota, më 11:08 26-03-2019 Rekord i frikshëm në Arabinë Saudite, 43 të dënuar me vdekje në vetëm 3 muaj

Në Arabinë Saudite është ende në funksion ligji për dënimin me vdekje në gjykatë

. Deri tani, në vetëm 3 muaj nga ardhja e 2019-ës, 43 persona janë dënuar me vdekje dhe janë ekzekutuar nga autoritetet vendase.

Vitin e kaluar Arabia Saudite ishte në vendin e tretë për dënimet me vdekje pas Kinës me 249 dhe Iranit me 285.

Deri tani Arabia ka vendin e parë dhe organizata ndërkombetare e të drejtave të njeriut i bën kërkesë gjykatave të Arabisë të jenë me të kujdeshme pasi me këtë ritëm, Arabia do thyejë një rekord të ri.

Ekzekutimet bëhen në publik dhe të dënuarit vriten me një sëpatë në fyt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011563062667847
array(1) { ["section"]=> string(82) "rekord-i-frikshem-ne-arabine-saudite-43-te-denuar-me-vdekje-ne-vetem-3-muaj-157928" }