Rekord shqiptarësh në Serie A, ja sa futbollistë luajnë në kampionatin më të fortë në Europë

Publikuar tek: sport, më 22:12 19-08-2016 Rekord shqiptarësh në Serie A, ja sa futbollistë luajnë në kampionatin më të fortë në Europë

Dikur ka qenë ëndërr që shqiptarët të luanin në Serie A, ndërsa kujtohen me nostalgji emrat e Erion Bogdanit dhe Igli Tares, të cilët kanë bërë epokë në ligën më të lartë të futbollit më të fortë në Europë.

Por, sot situata ka ndryshuar, numri i shqiptarëve që aktivizohen në Serie A, B dhe Lega Pro janë të shumtë. Për të mos thënë se në Serie A ka një numër më të lartë se në dy ligat e tjera më të ulëta të kampionatit italian.

Duke nisur nga Elseid Hysaj që është më i shtrenjti dhe ka një klauzolë prej 50 milionë eurosh për largimin nga Napoli, ka të tjerë që aktivizohen dhe kanë vlerë potenciale në treg. Të gjithë aktivizohen me kombëtaren kuqezi, qoft me ekipin e parë apo Shpresat, duke i dhënë edhe një “aromë” Serie A edhe ekipit kombëtar, i cili drejtohet nga një italian.

Etrit Berisha – Lazio

Thoma Strakosha – Lazio

Elseid Hysaj – Napoli

Arlind Ajeti – Torino

Berat Djimsiti – Atalanta

Freddie Veseli – Empoli

Ledian Memushaj – Pescara

Rey Manaj – Pescara

Leonardo Maloku – Pescara

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022655010223389
array(1) { ["section"]=> string(97) "rekord-shqiptaresh-ne-serie-a-ja-sa-futbolliste-luajne-ne-kampionatin-me-te-forte-ne-europe-50286" }