Rekrutonin besimtarë për në Siri, Imamët: Nuk duam avokat, na mbron Allahu

Publikuar tek: aktualitet, më 12:58 17-03-2015 Rekrutonin besimtarë për në Siri, Imamët: Nuk duam avokat, na mbron Allahu

Është zhvilluar sot seanca e parë gjyqësore për 9 të pandehurit e akuzuar për rekrutimin e besimtarëve për në Siri, ku mes të pandehurve kanë qenë edhe Imamët Genci Ballad dhe Bujar Hysa.

Imamët e arrestuar 11 muaj më parë, pas një hetimi të gjatë, akuzohen për rekrutim të personave për kryerjen e veprave me qëllime terroriste ose të financimit të terrorizmit si dhe nxitje apo thirrje dhe propagandë publike për kryerjen e veprave për këto qëllime.

Imami i vetëshpallur i xhamisë te "Unaza e Re", Genc (Abdurahim) Balla, dyshohet se bënte thirrje pëe xhihad nëpërmjet videove të postuara në rrjetet sociale. Ai konsiderohet si organizatori kryesor i rrekrutimeve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vlorë/ Arrestohen 3 persona, u hodhën drogë dhe celular miqve të tyre të paraburgosur
Eurodeputetja rumune: Mbani personat e inkriminuar larg Parlamentit »
Article Logic
Execution time: 0.012680053710938
array(1) { ["section"]=> string(76) "rekrutonin-besimtare-per-ne-siri-imamet-nuk-duam-avokat-na-mbron-allahu-6142" }