Rëndohet bilanci nga shpërthimi në Mogadishu, shkon në 231 numri i viktimave

Publikuar tek: bota, më 22:43 15-10-2017 Rëndohet bilanci nga shpërthimi në Mogadishu, shkon në 231 numri i viktimave

Të paktën 231 persona janë vrarë dhe 300 të tjerë u lagosën sot kur një kamikaz u hodh në erë me një kamion pranë një zone shumë të populluar në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, sipas medias lokale.

Drejtori i spitalit Madina, Mohamed Yusuf tha se 221 persona ishin vrarë, ndërsa zyrtarët në spitalin Erdegon numërojnë 10 viktima të tjera nga shpërthimi.

Numri i të vdekurve pritet të rritet, pasi shumë prej të plagosurve janë në gjendje të rëndë.

Deri tani asnjë grup terrorist nuk e ka marrë përsipër këtë sulm, por ministri somalez i Informacionit, Abdirahman Yarisoë njoftoi se atentati mund të hetë kryer nga Al Shabaab, një grupim radikal islamik që është i lidhur me grupin terrorist Al Qaeda që synon të krijojë një shtet islamik në Somali.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013201951980591
array(1) { ["section"]=> string(81) "rendohet-bilanci-nga-shperthimi-ne-mogadishu-shkon-ne-231-numri-i-viktimave-96003" }