Rënia drastike e Euros, Arben Malaj: Ja nga se mund të jetë shkaktuar

Publikuar tek: ekonomi, më 21:18 06-06-2018 Rënia drastike e Euros, Arben Malaj: Ja nga se mund të jetë shkaktuar

Ish ministri i Financave, Arben Malaj shprehet se rënia drastike e euros mund të ketë ardhur si pasojë e kombinimit të dy faktorëve, kërkesa e ulët dhe futja e sasive të mëdha nga jashtë.

“Ka raste kur në treg ka hyrë një valutë e madhe euro, por mundet që edhe kërkesa të jetë e ulët. Kur bashkohen këto dy faktorë, pra kërkesë e ulët dhe hyrje e valutës, rënia bëhet drastike”, u shpreh Malaj në emisionin “Opinion”.

Disa nga faktorët e tjerë të përmendur nga të ftuarit në studio kanë qenë ai psikologjik por edhe futja e parave informale si dhe operacionet e mëdha financiare të bankave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076098442077637
array(1) { ["section"]=> string(74) "renia-drastike-e-euros-arben-malaj-ja-nga-se-mund-te-jete-shkaktuar-123508" }