Reporteri për Shqipërinë në PE thirrje qeverisë: Ndryshimi i njëanshëm i ‘5 qershorit’ në kundërshtim me rekomandimet e OSBE/ODIHR, cënon integrimin e Shqipërisë në BE

Publikuar tek: aktualitet, më 16:36 29-09-2020 Reporteri për Shqipërinë në PE thirrje qeverisë: Ndryshimi i njëanshëm i ‘5 qershorit’ në kundërshtim me rekomandimet e OSBE/ODIHR, cënon integrimin e Shqipërisë në BE

Reporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega, ka folur mbi situatën politikë në vendin tonë.

Me anë të një postimi në ‘twitter’, Lega shprehet se zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë një parakusht themelor i integrimit në BE.

Ai është shprehur se Reforma zgjedhore e 5 qershorit u miratua në mënyrë konsensuale dhe u mbështet ndërkombëtarisht dhe duhet të zbatohet siç ishte rënë dakord.

Ndër të tjera Reporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian shkruan se ndryshimet e njëanshme në këtë fazë janë kundër rekomandimeve të OSBE / ODIHR si dhe vendimit të Këshillit të BE për hapjen e negociatave të pranimit.

“Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë një parakusht themelor i integrimit në BE. Reforma zgjedhore e 5 qershorit u miratua në mënyrë konsensuale dhe u mbështet ndërkombëtarisht dhe duhej të zbatohej siç ishte rënë dakord.

Ndryshimet e njëanshme në këtë fazë janë kundër rekomandimeve të OSBE / ODIHR si dhe vendimit të Këshillit të BE për hapjen e negociatave të pranimit. PEP nxit autoritetet të përmbahen nga çdo ndryshim i njëanshëm dhe të respektojnë marrëveshjen konsensuale siç është zotuar,” shkruan Lega në postimin e tij.

Screenshot_7.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012299060821533
array(1) { ["section"]=> string(170) "reporteri-per-shqiperine-ne-pe-thirrje-qeverise-ndryshimi-i-njeanshem-i-5-qershorit-ne-kundershtim-me-rekomandimet-e-osbe-odihr-cenon-integrimin-e-shqiperise-ne-be-222117" }