Reshje të dendura shiu, rritet niveli i ujit në Shkodër: Kërkohet mbështetje me bazë ushqimore për gjënë e gjallë

Publikuar tek: aktualitet, më 10:45 24-01-2021 Reshje të dendura shiu, rritet niveli i ujit në Shkodër: Kërkohet mbështetje me bazë ushqimore për gjënë e gjallë

Bashkia e Shkodrës ka dhënë informacion mëngjesin e sotëm në lidhje me situatën e përmbytjes.

Më deklaratë thuhet se për shkak të reshjeve të shumta të shiut ditën e djeshme ka rritje të nivelit të ujit më hidrometri në Dajçit, Liqenit të Shkodrës dhe Drin.

Bëhet me dije se tek Rruga e Obotit, niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 35 cm, është e pa kalueshme me mjete te ulëta.

Kërkohet mbeshtetje me baze ushqimore për gjënë e gjallë ( koncentrat) përNJ. A. Ana e Malit dhe Dajç, sipas kërkesës të bërë nga Bashkia Shkodër.

Postimi i plotë:

Situata e përmbytjeve në territorin e Bashkise Shkodër, data 24.01.2021, ora 08.30

Nga monitorimi periodik në terren ditën e sotme datë 24.01.2021,ora 08.30, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

 • Hidrometri në Dajç në orën 08.30, shënon kuotën 5.75m.(Kuota max 6.30 m).Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 25 cm.
 • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.30,shënon kuotën 8.18 m.(Kuota max 8.70 m). Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 18 cm.
 • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.30,shënon kuotën 6.40m. (Kuota max 7.50 m).Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 15 cm.
 • Kemi shtim të prurjeve të Lumit Kir.

Bashkia Shkodër

Siperfaqe totale e përmbytur 748 Ha

1. Tokë e pakultivuar 198 Ha

2. Foragjere të dyta, jonxhe 535 Ha

3. Grurë 15 Ha

Nj.A. Ana e Malit

1. Tek Rruga e Obotit, niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 35 cm, është e pa kalueshme me mjete te ulëta.

2. Ujësjellësi Oblika 1,si pasojë e përmbytjeve është jasht funksionit.

3. Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 480Ha, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan,Oblikë

 • Tokë e pakultivuar 95 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 380 Ha
 • Grurë 5 Ha

Nj.A Dajç

1.Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 260 Ha, kryesisht në zonën e quajtur “Këneta e Dajçit” (fshatratMushan,Shirq,Suka-Dajç), nga të cilat :

 • Tokë e pakultivuar 100 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 150Ha
 • Grurë 10 Ha

Nj. A. Guri i Zi

Vazhdon gerryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Mali i Vukatanit, fshati Ganjollë.

Nj.A.Bërdicë

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Harku i Bërdicës, fshati Bërdicë e Sipërme.

Nj.A.Rrethina

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 8 Ha, në fshati Zues (tokat në fushen e Oblikës)

 • Tokë e pakultivuar 3 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 5 Ha

-Kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë të ndërhyet për marrjen e masave për pastrimin e “Përroit të kufirit” Muriqan në Nj.A Ana e Malit.

-Kërkohert mbeshtetje me baze ushqimore për gjënë e gjallë ( koncentrat) përNJ. A. Ana e Malit dhe Dajç, sipas kërkesës të bërë nga Bashkia Shkodër me nr.689 prot, datë.14.01.2021.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Goditi të ëmën me dru, arrestohet 41-vjeçari në Bulqizë, ja çfarë i gjeti policia në momentin e shoqërimit (EMRI)
Gëzim i madh i familjes dibrane, bekohen me trinjakët (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.011132955551147
array(1) { ["section"]=> string(119) "reshje-te-dendura-shiu-rritet-niveli-i-ujit-ne-shkoder-kerkohert-mbeshtetje-me-baze-ushqimore-per-gjene-e-gjalle-236174" }