Restaurimet, muri i Kalasë së Butrintit mund të jetë “viktima e rradhës”

Publikuar tek: kulture-art, më 10:27 11-11-2015 Restaurimet, muri i Kalasë së Butrintit mund të jetë “viktima e rradhës”

Një dorë e papërgjegjshme restauruesish të caktuar nga Ministria e Kulturës, tashmë kanë marrë në “qafë” dy monumente, hamamin e Krujës dhe varrin e piktorit të madh Kolë Idromeno rrezikon të shpërfytyrojë edhe murin e Kalasë së Butrintit.

Edhe këtë herë, këmbana e alarmit bie nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgiminë Kulturore të cilët shprehen të shqetësuar për restaurimin e murit shekullor të kalasë trekëndëshe në Butrintit.

32rf.jpg

“Kalaja Trekëndore në Butrint është në rrezik shfytyrimi. Dikush duhet të ndërhyje për të ndaluar këtë çmenduri qe vjen nga padija...Muri i mrekullueshëm që mban gjurmën e shekujve (fot 1) nuk mund të behet si mur guri në avllitë e Bathores (fot 2 dhe 3)”, thuhet në mesazhin e “FMTK”.

12re.jpg

asd23.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.21224498748779
array(1) { ["section"]=> string(75) "restaurimet-muri-i-kalase-se-butrintit-mund-te-jete-viktima-e-rradhes-25159" }