Revista Charlie Hebdo e satirizoi, reagon Erdogan: Të pafytyrë, s’më dhimbset vetja, por Profeti

Publikuar tek: bota, më 12:09 28-10-2020 Revista Charlie Hebdo e satirizoi, reagon Erdogan: Të pafytyrë, s’më dhimbset vetja, por Profeti

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, u bë pjesë e revistës franceze “Charlie Hebdo”, me një karikaturë të sikletshme.

Gjatë një fjalimi sot në mbledhjen e grupit Parlamentar të AKP, Erdogan i është përgjigjur këtij veprimi, duke thënë se dhimbje më e madhe për të është tallja që bëjnë me profetin dhe jo ato çfarë shkruajnë për të.

"Personalisht nuk ka nevojë t’u kthej përgjigje këtyre të pafytyrëve. Ajo që më dhemb më shumë është tallja që bëjnë me Profetin. Mërzitja më e madhe e imja është për këtë gjë. Nuk jam unë objektivi i atyre, por vlerat që ne përfaqësojmë", u shpreh Erdogan.

Dy ditë më parë, revista franceze publikoi një karikaturë në kopertinën e Charlie Hebdo, e cila tregonte Erdoganin të ulur me një bluzë të bardhë dhe mbathje dhe duke mbajtur një pije të konservuar, së bashku me një grua të veshur me një hixhab islamik. Kjo ka sjellë reagime të shumta në Turqi, ku kjo e fundit është zotuar që të ndërmarrë "veprime ligjore dhe diplomatike", për talljen që është bërë me figurëne  presidentit turk.

"Ne e dënojmë me forcë botimin në lidhje me Presidentin tonë në revistën Franceze e cila nuk ka respekt për asnjë besim, shenjtëri dhe vlera. Ata thjesht po tregojnë vulgaritetin dhe imoralitetin e tyre. Një sulm ndaj të drejtave personale nuk është humor dhe liri e shprehjes", ka thënë zëdhënësi presidencial Ibrahim Kalin në Tëitter.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrëfimi i astronautit që mban rekordin për kohën e qëndrimit në hapësirë
»
Article Logic
Execution time: 0.012059926986694
array(1) { ["section"]=> string(103) "revista-charlie-hebdo-e-satirizoi-pergjigjet-erdogan-te-pafytyre-s-me-dhimbset-vetja-por-profeti-225479" }