Revolucion shkencor: Zbulohet metoda për eleminimin e sëmundjeve gjenetikisht të transmetueshme

Publikuar tek: bota, më 18:44 25-10-2017 Revolucion shkencor: Zbulohet metoda për eleminimin e sëmundjeve gjenetikisht të transmetueshme

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim të ri që i lejon ata të eleminojnë me lehtësi problemet në kodin gjenetik, duke hequr mijëra sëmundje të trashëguara.

Teknika e re mund të lejojë mjekët të bëjnë ndryshime në ADN-në e njerëzve duke manipuluar strukturën gjenetike. Kjo metodë iu lejon atyre të eleminojnë mutacionet gjenetike të trashëguara nga verbëria gjenetike deri te anemia e qelizave të stomakut, çrregullimet metabolike dhe fibroza cistike.

"Redaktuesi bazë" është një makinë molekulare që drejtpërdrejt konverton një bllok ndërtimi të ADN-së në një tjetër. Seksionet e ADN-së përmbajnë katër kimikate "bazë" që lidhen në spirale të dyfishta me bërthamë të molekulës në mënyra specifike.

Këto redaktime të bëra në ADN duke përdorur metodën e te janë shumë më të sakta sesa teknologjia e përdorur deri tani që njihet si CRISPR.

"CRISPR është si gërshërë, dhe redaktorët bazë janë si lapsa", tha David Liu, biolog i kimikateve dhe molekulare që udhëhoqi studimin.

Së bashku, guanina (G), adenina (A), timina (T) dhe citozina (C) përbëjnë shkronjat e kodit gjenetik. Sistemi i ri konverton bazën e palës AD-A në G-C, një efekt mikroskopik i vogël që ka implikime masive për shkencën dhe mjekësinë.

Rreth gjysma e 32.000 ndryshimeve të një shkronje në kodin gjenetik që shoqërohen me sëmundje njerëzore përfshijnë një ndryshim në mënyrën tjetër, nga G-C në A-T.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Italia e para në Europë për numrin e dhënieve të nënshtetësive, ja ku renditen shqiptarët
Shkencëtarët habisin: Universi ynë nuk duhet të egzistojë, rreziku që do e fshinte »
Article Logic
Execution time: 0.013800144195557
array(1) { ["section"]=> string(100) "revolucion-shkencor-zbulohet-metoda-per-eleminimin-e-semundjeve-gjenetikisht-te-transmetueshme-97206" }