Rezultate alarmante: Mbajini fëmijët larg smartfonëve. Ja çfarë u ndodh me 1 prekje të ekranit

Publikuar tek: bota, më 20:48 13-04-2017 Rezultate alarmante: Mbajini fëmijët larg smartfonëve. Ja çfarë u ndodh me 1 prekje të ekranit

Çdo prekje e ekranit gjatë një ore nga ana e fëmijëve, u heq atyre 16 minuta gjumë.

Kjo mund të sjellë shqetësime serioze për të ardhmen e tyre dhe në mësimnxënien gjatë kohës që do jenë në shkollë.

Mungesa e gjumit në vogëli mund të ndikoj në gjendjen emocionale dhe sociale të fëmijëve kur ata të jenë më të rritur.

Në anketat plotësuar në Britani rezultoi se:

75% e të vegjëlve prekin së paku një herë në ditë një ekran telefoni.

51 % të fëmijëve 6-11 muajsh luajnë me një prekje çdo ditë

Përdorimi i paisjeve rritet në 92% për fëmijët e moshës 25- 36 muajsh.

Mesatarisht një foshnje luan me një paisje për 25 minuta, duke humbur 6 minuta gjumë.

Shifrat janë alarmante dhe prindrit pas këtij studimi duhet të reflektojnë dhe ti mbajnë fëmijët e tyre sa më larg smartfon-ëve. Gjumi është faktori më i rëndësishëm që siguron një rritje të shëndetshme dhe një të ardhme më produktive.

Dr Tim Smith, ka thënë: "Këto rezultate tregojnë se popullariteti dhe qasja me ekranëve me prekje ka çuar në nivele të larta të përdorimit nga të vegjëlit, dhe kjo nënkupton  gjumë të reduktuar."

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nasa thotë se në një nga hënat e Saturnit mund të ketë jetë
Rusia jashtë konkurimit për Eurovision 2017, përplasje e ashpër mes shteteve »
Article Logic
Execution time: 0.013199090957642
array(1) { ["section"]=> string(98) "rezultate-alarmante-mbajini-femijet-larg-smartfoneve-ja-cfare-u-ndodh-me-1-prekje-te-ekranit-75105" }