Rezultatet e referendumit për martesat e të njëjtit seks, Vatikani: Jemi të pikëlluar

Publikuar tek: bota, më 09:31 28-05-2015 Rezultatet e referendumit për martesat e të njëjtit seks, Vatikani: Jemi të pikëlluar

Lejimi i maretesave të të njëjtit seks në Irlandë, është konsideruar nga Vatikani “ si një humbje e madhe për njerëzimin”. Kardinali Pietro Parolin ka deklaruar për mediat italiane se është  "thellësisht i pikëlluar" nga rezultati.

"Unë mendoj se këtu nuk flitet për një humbje të  parimeve të krishtera, por një humbje për njerëzimin. Familja mbetet në qendër dhe ne duhet të bëjmë gjithçka për të mbrojtur atë dhe për të promovuar atë", është shprehur zyrtari i Vatikanit për agjencinë e lajmeve ANSA.

Pothuajse 62 për qind e votuesve në Irlandë ishin pro legalizimit të martesës të njëjtit seks, duke e bërë atë vendin e parë që legalizon martesat mes homoseksualëve me votim popullor.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013329982757568
array(1) { ["section"]=> string(89) "rezultatet-e-referendumit-per-martesat-e-te-njejtit-seks-vatikani-jemi-te-pikelluar-12137" }