Rezultatet e zgjedhjeve në PE/ Rriten liberalët dhe e djathta ekstreme, Macron mposhtet në Francë

Publikuar tek: bota, më 07:35 27-05-2019 Rezultatet e zgjedhjeve në PE/ Rriten liberalët dhe e djathta ekstreme, Macron mposhtet në Francë

Partia e se djathtës ekstreme e Marine Le Pen ka mposhtur partinë e presidenti francez Emmanuel Macron në zgjedhjet evropiane në Francë, sipas rezultateve përfundimtare të Ministrisë së Brendshme të vendit.

RN e Le Pen, e cila është një riemërim i Frontit Kombëtar, fitoi 23.31% të votave kundrejt 22.41% nga aleanca e udhëhequr nga Macron, La République En Marche, e njohur si Rilindja.

Në vitin 2014, Fronti Kombëtar i atëhershëm fitoi me 24.86% të votave.

Partia e Gjelbër Evropa Écologie Les Verts dha një performancë të fortë me 13.47% të votave, një rritje e madhe nga 8.9% e tyre duke treguar në 2014, sipas ministrisë.

Pjesëmarrja e votuesve francezë ishte dukshëm më e lartë se në zgjedhjet e mëparshme të BE në 50.12%. Pjesëmarrja në votime ishte 42.43% në vitin 2014.

Pas sondazheve, Le Pen i bëri thirrje Macron-it që të shpërbëjë Asamblenë Kombëtare Franceze.

Ndërkohë, rezultatet paraprake tregojnë një lëvizje larg partive kryesore që kanë dominuar tradicionalisht Parlamentin Evropian. Kështu PPE-në dhe S & D kërkojnë të mos humbasin shumicën.

Partia e Brexit e Mbretërisë së Bashkuar, e formuar vetëm gjashtë javë më parë, ka fituar pothuajse sa Liberal Demokratët dhe Partia e Punës së kombinuar. Partia Brexit e Nigel Farage mori në shtëpi 31.71% të votave, duke reflektuar pakënaqësinë politike në rritje me partitë e mëdha në Britani të Madhe.

Në Francë, partia e Le Penit fitoi me 23.31% të votave, sipas Ministrisë Franceze të Brendshme, duke mposhtur aleancën e La République En Marche të presidentit francez Emmanuel Macron, i cili ka 22.41%.

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras tha se do të thërriste zgjedhje të parakohshme pas humbjes në zgjedhjet evropiane dhe lokale. Partia konservatore opozitare "Demokracia e Re" fitoi 33.27% të votave, me një kryesim mbi Koalicionin qeverisës të së Majtës Radikale "Syriza", momentalisht në 23.85%.

Partia Konservatore e Mbretërisë së Bashkuar duket se do të pësojë një humbje të madhe në zgjedhjet evropiane, duke marrë vetëm 8.71% të votave, krahasuar me 23.3% në 2014.

Kjo e vendos partinë në vendin e 5-të, pra prapa Partisë së sapo formuar të Brexit të Nigel Farage, e cila kryesoi sondazhin me gati 32%.

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini i tha radios lokale të dielën mbrëma se ai kishte folur me kryetaren Le Pen të së djathtës ekstreme të Francës dhe me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, pas fitores së partisë së tij në zgjedhjet evropiane.

"Ky është një votë që na lejon të përpiqemi të ndryshojmë Evropën," tha Salvini, pasi Partia e Lega mori 33.64% të votave.

Partia euroskeptike e Salvinit shpreson të formojë një bllok të shumicës në Parlamentin Europian.

920a9819-05ab-405e-b54a-6f7d8d7dcb95.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013132810592651
array(1) { ["section"]=> string(102) "rezultatet-e-zgjedhjeve-ne-pe-rriten-liberalet-dhe-e-djathta-ekstreme-macron-mposhtet-ne-france-165831" }