Riatdhesohen 50 shqiptarë nga Franca, zv.ministrja Voda: Mos tentoni azil, kosto e madhe dhe një hap i gabuar

Publikuar tek: aktualitet, më 11:04 05-04-2019 Riatdhesohen 50 shqiptarë nga Franca, zv.ministrja Voda: Mos tentoni azil, kosto e madhe dhe një hap i gabuar

Gjatë 24 orëve të fundit janë riatdhesuar në aeroportin “Nënë Tereza”, rreth 50 shtetas shqiptarë, të cilët kanë shkelur rregullat e lëvizjes në zonën ‘Shengen’ apo u është refuzuar kërkesa për azil në Francë.

Operacionet e riatdhesimit janë organizuar në koordinim mes dy vendeve. Zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda deklaron se qytetarët shqiptarë nuk mund të përfitojnë azil në vendet e BE-së, për shkak se Shqipëria konsiderohet një vend i sigurt.

“Ministria e Brendshme e Shqipërisë është duke komunikuar me Ministritë homologe të vendeve si Franca apo vende të tjera, për të rishikuar procedurat e dhënies së azilit në këto vende, me qëllim shkurtimin e kohës së procedurave, por edhe mënyrën se si do të trajtohen shtetasit shqiptarë, që vijnë nga një vend i sigurt.

Kështu që udhëtimi në këto vende me qëllimin për të kërkuar azil, jo vetëm që është një kosto e madhe për qytetarët shqiptarë, por është një hap i gabuar, është një hap që kushton dhe jo vetëm shpenzon, por do t’i kufizojë këta shtetas edhe në udhëtime të tjera drejt vendeve të BE-së.

Unë dëshiroj të kujtoj që Shqipëria është një vend i sigurt, pra është në listën e vendeve të sigurta dhe qytetarët shqiptarë nuk mund të përfitojnë azil në vendet e BE-së”, ka theksuar Voda.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025931119918823
array(1) { ["section"]=> string(113) "riatdhesohen-50-shqiptare-nga-franca-zv-ministrja-voda-mos-tentoni-azil-kosto-e-madhe-dhe-nje-hap-i-gabuar-159271" }