Rifillimi i hetimeve për Clinton trondit fushatën presidenciale

Publikuar tek: bota, më 17:53 29-10-2016 Rifillimi i hetimeve për Clinton trondit fushatën presidenciale

Rivali republikan, Donald Trump, e shfrytëzoi menjëherë këtë zhvillim gjatë një tubimi në New Hampshire.

“FBI-ja i ka dërguar letër Kongresit për të informuar se kanë zbuluar email-e të reja për hetimin e ish-sekretares së shtetit, Hillary Clinton.”

Në muajin korrik, drejtori i FBI-së, James Comey, pati konkluduar se përdorimi i një serveri privat nga zonja Clinton ishte veprim i pakujdesshëm, por nuk paraqiste elemente penale.

“Megjithëse nuk gjetëm prova se Sekretarja Clinton dhe kolegët e saj synonin të shkelnin ligjet për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar, ekzistojnë prova se ata ishin jashtëzakonisht të shkujdesur në trajtimin e informacioneve shumë sensitive dhe të klasifikuara.”

Anketimet tregojnë se për votuesit, zonja Clinton është më pak e besueshme për shkak të çështjes së email-it.

Zoti Trump ka dënuar prej kohësh vendimin e FBI-së për të mos ngritur akuza ndaj zonjës Clinton. Tashmë ai foli me ton më të fortë në New Hampshire.

“Ky ishte një dështim i rëndë i sistemit të drejtësisë, që amerikanët e kuptojnë shumë mirë dhe që të gjithë shpresojnë se do të korrigjohet.”

Zonja Clinton foli dje për çështjen nga Iowa.

“Populli amerikan meriton të dëgjojë menjëherë të gjitha faktet e plota. Vetë drejtori i FBI-së thotë në letrën e tij se nuk e di nëse email-et në fjalë janë domethënëse apo jo. Kam besim se çfarëdo që të jenë, nuk do të ndryshojnë përfundimet e arritura në muajin korrik.”

Ndërsa republikanët mirëpritën këtë hap të FBI-së, të tjerë e kritikuan.

“Jam i neveritur. Ky është keqpërdorimi më joprofesional dhe i paprecedent i pushtetit nga Departamenti i Drejtësisë në gjithë historinë amerikane.”

Ky zhvillim i ri e shtoi pasigurinë në këtë fushatë presidenciale të gjatë dhe përçarëse.

Anketimet vazhdojnë të tregojnë se zonja Clinton është në avantazh përballë zotit Trump, si në nivel kombëtar, ashtu edhe shumë shtete kryesore fushëbeteje që do të përcaktojnë rezultatin e 8 nëntorit. (Zëri i Amerikës)

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rohani takon Mogherinin: Rrezik për krijimin e qeverive terroriste në Lindjen e Mesme
Sherr me thika në stacionin e trenit, humbin jetën 4 persona »
Article Logic
Execution time: 0.01139497756958
array(1) { ["section"]=> string(69) "rifillimi-i-hetimeve-per-clinton-trondit-fushaten-presidenciale-57796" }