Rihapet gara për Milot-Fier, Balluku: Oferta e paraqitur nuk përmbushte kriterin e kohës së ndërtimit

Publikuar tek: politike, më 13:00 02-12-2020 Rihapet gara për Milot-Fier, Balluku: Oferta e paraqitur nuk përmbushte kriterin e kohës së ndërtimit

Gara për ndërtimin e rrugës Milot-Fier do të hapet sërish.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, gjatë një interviste televizive, ku njoftoi edhe detaje nga gara e zhvilluar për këtë projekt, i cili është pjesë e korridorit Adriatiko-Jonian.

Balluku tha se në garën që u zhvillua për ndërtimin e këtij segmenti, u paraqit një ofertë, e cila parashikonte një çmim prej 0.62 euro për kilometër, nga 0.75 që ishte tavani i vendosur nga Qeveria Shqiptare, por kjo kompani nuk plotësonte kriterin sa i takon afateve kohore për ndërtimin e kësaj rruge. Në këto kushte, tha Balluku, gara për ndërtimin e rrugës Milot-Fier do të rihapet për t’ju dhënë një tjetër mundësi konsorsumeve për të paraqitur ofertat e tyre.

“Për rrugën Milot-Fier ne kemi pasur një ofertë të cilën e kemi këqyrur me shumë vëmendje duke qenë se ishte një ofertë shumë voluminoze. Oferta fatkeqësisht nuk është e vlefshme. Oferta teknike ka ardhur shumë e mirë,  nga tavani 0.75 që ne kemi vendosur për kilometër, oferta ka ardhur me 0.62 euro për kilometër. Problemi është që nuk përmbushen kushtet teknike. Një nga kushtet teknike është koha e ndërtimit të këtij segmenti nga ne ka qenë e kërkuar, 60 muaj, ndërkohë që kompania që ka ofertuar ka ardhur me 96 muaj.

Kjo e bën ofertën e pavlefshme pasi ka qenë një nga kriteret. Kështu që kompania ka dështuar pavarësisht ofertës së shkëlqyer financiare që solli për 0.62 euro për kilometër. Nuk e kemi një ofertë të qëndrueshme, kështu që Milot-Fier do rihapet për ti dhënë mundësi edhe një herë të gjitha kompanive të interesuara, konsorsiumeve që të marrin pjesë”, u shpreh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I bashkohet Veliajt, Anxhela Peristeri: Ndryshimin e kam parë me sy, si banore e Tiranës
VIDEO/ Rama inspekton shkollën e re në Durrës, BATUTA me drejtoreshën: Të ka dalë nami se je shtrigë... (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.010523080825806
array(1) { ["section"]=> string(106) "rihapet-gara-per-milot-fier-balluku-oferta-e-paraqitur-nuk-permbushte-kriterin-e-kohes-se-ndertimit-229896" }