Rikthehen vizat për Shqipërinë?Ja si përgjigjet komisioneri i BE-së

Publikuar tek: aktualitet, më 14:43 05-10-2018 Rikthehen vizat për Shqipërinë?Ja si përgjigjet komisioneri i BE-së

Bashkimi Europian ka 'kërcënuar' sot Shqipërinë së do të rikthejë vizat nëse do të ketë rritje të emigracionit.

Deklaratën e fortë e bëri komisioneri i Bashkimit Evropian për Migrim, Dimitris Avrmopoulos, gjatë ministerialit të BE për Ballkanin Perëndimor që po zhvillohet në Tiranë.

Avramopoulos tha se BE po monitorin situatën, ndërsa duhet të ulet rreziku për emigracionin e paligjshëm, pasi ekziston mundësia për rikthimin e vizave nëse emigracioni është mbi 50% dhe ka një refuzim për t’u rikthyer në vendlindje.

“Lufta e përbashkët kundër drogës, Shqipëria ka marrë përgjegjësitë e veta për të shkatërruar këto banda dhe ne po bashkëpunojmë. Sa i përket pezullimit të vizave mund t’u them se ne po monitorojmë situatën dhe është në monitorim për të gjitha vendet dhe jo vetëm për Shqipërinë. Duhet të ulet rreziku për emigracionin e paligjshëm.

Mekanizmi i pezullimit të vizave nuk është vënë në lojë, por nëse ka një rritje të emigracionit me mbi 50% të emigracionit të paligjshëm dhe ka refuzim të kthimit në vendlindje atëherë ekziston edhe kjo mundësi. Një mundësi tjetër është dhe nëse ka cenim të sigurisë nga aktet terroriste edhe në këto raste kërkohet aplikimi i vendosjes se makanizmit të pezullimit të vizave. Për momentin nuk ka problem, por ne po monitorojmë situatën”, tha komisionieri i BE.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016440868377686
array(1) { ["section"]=> string(74) "rikthehen-vizat-per-shqiperine-ja-si-pergjigjet-komisioneri-i-be-se-136747" }