Rikthehet ferri në Kaliforni, zjarret masive përpijnë qindra shtëpi, mijëra të evakuuar

Publikuar tek: bota, më 22:07 05-12-2017 Rikthehet ferri në Kaliforni, zjarret masive përpijnë qindra shtëpi, mijëra të evakuuar

Dy zjarre masive kanë shpërthyer ditën e sotme në Jug të Kalifornisë duke djegur mbi 18 mijë hektar tokë, banesa, ndërtesa publike dhe makina.

Një vatër zjarri ka rënë në qytetin Ventura dhe një tjetër në Sylmar duke rrezikuar të shkrumbojë edhe Bashkinë e qytetit.

Të paktën 150 godina janë djegur plotësisht ndërsa janë plagosur disa zjarrfikës gjatë luftës me flakët. Rreth 27 mijë persona janë detyruar të evakuuohen nga zona.

Kryebashkiaku i Los Angeles, Eric Garcetti tha se situata është tepër e rëndë dhe zjarret parashikohet të vazhdojnë për pesë ditët e ardhshme. /Newsbomb.al

sdgfwerghwe5rh4r5h4h.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdes modelja e famshme e ‘skandalit Profumo’
Tre të akuzuar për vrasjen e gazetares së ‘Panama Papers’ në Maltë »
Article Logic
Execution time: 0.01258111000061
array(1) { ["section"]=> string(92) "rikthehet-ferri-ne-kaliforni-zjarret-masive-perpijne-qindra-shtepi-mijera-te-evakuuar-102092" }