Rikthehet gripi i shpendëve, zbulohen dhjetëra raste të reja në Francë

Publikuar tek: bota, më 18:57 27-12-2016 Rikthehet gripi i shpendëve, zbulohen dhjetëra raste të reja në Francë

Ka shkuar në 52 numri i kafshëve të infektuara me virusin H5N8, i njohur si gripi i shpendëve në disa ferma të Francës.

Ministria e Agrikulturës franceze ka bërë me dje se të gjitha rastet janë izoluar. Por sipas ESA agjencia europiane e epidemiologjisë, 13 shtete të Europës jaën prekur nga gripi i shpendëve e mbartur nga zogjtë migrues.

Në total 406 shpendë janë mbartëse të virusit H5N8, nga të cilat 245 janë shpendë të egra, 155 shpendë fermash dhe 6 janë shpendë kafazi. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030522108078003
array(1) { ["section"]=> string(75) "rikthehet-gripi-i-shpendeve-zbulohen-dhjetera-raste-te-reja-ne-france-63943" }