Rikthehet lufta në Gaza? Ushtria Izraelite sulmon turmën, 5 të vdekur dhe qindra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 18:17 06-04-2018 Rikthehet lufta në Gaza? Ushtria Izraelite sulmon turmën, 5 të vdekur dhe qindra të plagosur foto ilustruese nga protestat e dhunshme

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën në protestën e dhunshme që po zhvillohet prej ditësh në qytetin palestinez Gaza, kundër Izraelit.

Sipas mediave të huaja, ka qenë ushtria izraelite e cila ka hapur zjarr në drejtim të turmës, duke shkaktuar 5 viktima, mes tyre edhe një i mitur. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, në spitalet e vendit po trajtohen nga plagët e marra më shumë se 310 persona të plagosur, ndërkohë që fajsojnë shtetin izraelit për rinisjen e luftës mes dy vendeve.

Ndërkohë që ushtira e Izraelit ka mohuar kategorikisht mundësinë e një sulmi nga ana e tyre në drejtim të protestuesve palestinez, duke shtuar se e gjitha kjo farsë po i tremb seriozisht ata nga një luftë e mundshme.

Protestat e dhunshme në kufirin mes Izraelit dhe Palestinës kanë nisur për 25 javësh tashmë, duke u shoqëruar nga 17 viktima.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Po punonte në rrugë, makina përplas për vdekje 47 vjeçarin shqiptar (EMRI)
Policia vret TË RIUN me ngjyrë në SHBA, menduan se ka armë por... »
Article Logic
Execution time: 0.012052059173584
array(1) { ["section"]=> string(97) "rikthehet-lufta-ne-gaza-ushtria-izraelite-sulmon-turmen-5-te-vdekur-dhe-qindra-te-plagosur-115947" }