Rikthehet në “shtëpi” unaza e martesës e pilotit të vrarë në Shqipëri

Publikuar tek: aktualitet, më 11:03 10-03-2015 Rikthehet në “shtëpi” unaza e martesës e pilotit të vrarë në Shqipëri Motra e pilotit te vrare mban ne dore unazen e tij te marteses, e merr ne dore pas 70 vjetesh. (Foto: GENT SHKULLAKU) AFP

Unaza e martesës e një piloti britanik që u zhduk gjatë Luftës së Dytë Botërore iu rikthye familjes së tij, 70 vjet pasi aeroplani u përplas në malet e Shqipërisë. John Thompson i Forcës ajrore mbretërore u zhduk në tetor 1994 dhe për dekada familjarët, duke përfshirë nisen nuk dinin asgjë për fatin e tij, raporton AFP. 

“Sot m’u kthye vëllai” thotë 93 vjeçarja Dorothy Ëebster, ndërkohë që fliste duke qarë në një ceremoni në ministrinë e Mbrojtjes së Shqipërisë. Ajo mbante një kuti me unazën e të vëllait, një gur nga vendi i ngjarjes dhe një pjesë të avionit të rrëzuar. “Dinim se ishte duke shërbyer në Libi apo Itali por asgjë më shumë. Një ditë na erdhi për të prezantuar bashkëshorten por shpejt iku sërish” thotë nipi i Thompson Alan Ëebster, 63 vjeç.

Ndërkohë që foto e shkrepur nga fotografi shqiptar i AFP Gent Shkullaku po bën xhiron e medias ndërkombëtare, aty ku shihet dora e motrës së pilotit që mban unazën e tij të martesës. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E përplas makina, humb jetën 59 vjeçari, udhëtonte me bicikletë
Avokati i të penduarit për vrasjen: U pagova për mbrojtjen 200 mijë lekë »
Article Logic
Execution time: 0.013177156448364
array(1) { ["section"]=> string(72) "rikthehet-ne-shtepi-unaza-e-marteses-e-pilotit-te-vrare-ne-shqiperi-5428" }