Rikthimi i dënimit me vdekje, Gjermania paralajmëron Turqinë

Publikuar tek: bota, më 11:06 18-07-2016 Rikthimi i dënimit me vdekje, Gjermania paralajmëron Turqinë

Pas tentativës për grusht shteti në Turqi u përfol për rikthimin në fuqi të dënimit me vdekje.

Menjëherë pas këtij lajmi Gjermania nëpërmjetë Federica Mogherinit, Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian paralajmëron Turqinë së nëse kthen dënimin me vdekje  nuk ka negociata me Bashkimin Europian.

"Në Bashkimin Europian asnjë vend nuk e ka dënimin me vdekje. S’ka Turqi në BE nëse vendoset dënimi me vdekje. Turqia të respektojë kushtetutën dhe të zbatojë  ligjin” është shprehur Mogherini.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet çifti shqiptar. Zbulohen komunikimet me terroristin e Nicës
Tentativa për grusht shteti në Turqi, rritet numri i viktimave »
Article Logic
Execution time: 0.022472143173218
array(1) { ["section"]=> string(65) "rikthimi-i-denimit-me-vdekje-gjermania-paralajmeron-turqine-46970" }