Rindizet konflikti në Ukrainë, separatistët pro-rus shkelin armëpushimin

Publikuar tek: bota, më 16:17 03-06-2015 Rindizet konflikti në Ukrainë, separatistët pro-rus shkelin armëpushimin

Ushtria e Ukrainës ka akuzuar forcat pro-ruse se kanë shkelur armëpushimin pas një sulmi të madh në Donetsk.

“Forcat rebele filluan një ofensivë në shkallë të gjerë në Donetsk duke përdorur qindra tanke dhe mijëra ushtarë”, ka thënë Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në një deklaratë për shtyp, duke shtuar se trupat qeveritare i janë përgjigjur sulmit me artileri të rëndë.

Marrëveshja e armëpushimit u arrit gjatë muajit shkurt në Misnk të Bjellorusisë, që ka lehtësuar edhe presionin për sankione të reja.

Rusia mohon vazhdimisht akuzat e adesuara nga Ukraina dhe qeveritë perëndimore se ka dërguar kontigjente me trupa ushtarake në mbështetje të separatistëve rus në lindje të Ukrainës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012084007263184
array(1) { ["section"]=> string(77) "rindizet-konflikti-ne-ukraine-separatistet-pro-rus-shkelin-armepushimin-12601" }