RISIA/ Makina me flatra ngrihet në ajër pas 3 minutash, karakteristikat të jashtëzakonshme (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:44 29-10-2020 RISIA/ Makina me flatra ngrihet në ajër pas 3 minutash, karakteristikat të jashtëzakonshme (VIDEO) Makina-aeroplan

Makina që mund të kthehet në një aeroplan të vogël ka kaluar me sukses testin në ajër.  

Kompania e kërkimit dhe zhvillimit ‘Klein Vision’ ka njoftuar se gjenerata e saj e fundit e makinave fluturuese ka përfunduar me sukses testet e fluturimit në aeroport.

Sipas kompanisë, një prototip fluturues plotësisht funksional është zhvilluar, nga një ide fillestare te një produkt përfundimtar i kategorisë eksperimentale, brenda vetëm 18 muajsh.

Mjeti i quajtur ‘AirCar’ është një automjet që mund të shndërrohet nga një makinë në një automjet ajror në më pak se 3 minuta. 

Me krahë që tërhiqen dhe sipërfaqe të palosshme të bishtit, AirCar mund të funksionojë si në rrugë ashtu edhe në qiell, ndryshe nga disa ‘eVTOL’ që nuk mund të drejtohen si automjete të bazuara në tokë.

Fluturimet provë, të cilat përfshinin dy ngritje dhe ulje, u zhvilluan në Aeroportin Piestany në Sllovaki. Në 2019, kompania testoi gjithashtu një prototip fluturues të AirCar në Aeroportin Nitra në Sllovaki.

Aircar ka një diapazon të vlerësuar të udhëtimit prej 1.000 km dhe mund të arrijë shpejtësi prej 200 km / orë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « OBSH PARALAJMËRON mbylljen: Covid-19 situatë serioze, por…
Rezulton pozitive me Covid-19 infeksionistja në Elbasan, në karantinë 3 infermiere »
Article Logic
Execution time: 0.006972074508667
array(1) { ["section"]=> string(101) "risia-makina-me-flatra-ngrihet-ne-ajer-pas-3-minutash-karakteristikat-te-jashtezakonshme-video-225712" }