Ristrukturimi i institucioneve, Niko Peleshi: Të domosdoshme shkrirjet në këto ministri

Publikuar tek: politike, më 11:08 27-08-2017 Ristrukturimi i institucioneve, Niko Peleshi: Të domosdoshme shkrirjet në këto ministri

Ish zv.kryeminsitri Niko Peleshi, kryetari i grupit të ngritur gjatë dy muajve të verës për ristrukturimin e institucioneve të varësisë, ka prezantuar raportin dhe rekomandimet.  

“Kemi arritur në një projekt rekomandimesh që do t’i bëhet çdo ministrie. Kemi analizuar rreth 500 institiucione dhe brenda një jave kemi plotësuar një formular. Kemi konstatuar raporte të insitucioneve të rëndësishme dhe institucione të rajoneve.

Shqipëria ka një numër shumë të madh të insitucioneve të varësisë. Kemi institucione të shpërndara në mënyrë jo propocionale", u shpreh ndërtë tjera Peleshi.

Rekomandimet:

Rritja e mirëorganizimit të institucioneve, udhëheqja nga reforma e re terrioriale dhe qasja zhvillimore. 

Të dhënat janë dobësia më e madhe e institucioneve, duhet të forcohet institucioni i statistikës.

Ndryshimet në Ministri:

-Ministria e Bujqësisë, shkririje.

-Ministria e Financave, bashkimi i doganave dhe tatimeve;

-Ministria e Shëndetësisë- 4 drejtori kundrejt 12 që janë;

-Ministria e Brendshme- Rezervat materiale dhe emeregjencat civile;

-Ministria e Mirëqenies Sociale- Kalimin në 4 drejtori;

-Ministria e Arsimit: Bashkim të dy institucineve- 4 drejtori nga 12 drejtori që janë aktualisht;

-Ministria e Ekonomisë- agjenci standarizimi, bashkim i 2 drejtorive;

-Ministria e Zhvillimit Urban- të krijohet fondi i strehimit;

Ministria e Mjedisit- Agjensia e Mjedisit dhe Agjencia e Zonave të mbrojtura të shkrihen./Newsbomb.al/ 

 

 Screenshot_7.jpgScreenshot_11.jpgScreenshot_10.jpgScreenshot_9.jpgScreenshot_8.jpgScreenshot_6.jpgScreenshot_5.jpgScreenshot_4.jpgScreenshot_3.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032067775726318
array(1) { ["section"]=> string(91) "ristrukturimi-i-institucioneve-niko-peleshi-te-domosdoshme-shkrirjet-ne-keto-ministri-90310" }