Roboti i sigurisë “kryen vetëvrasje” duke u hedhur në shatërvan

Publikuar tek: bota, më 19:49 18-07-2017 Roboti i sigurisë “kryen vetëvrasje” duke u hedhur në shatërvan

“Mesa duket kemi edhe disa vite përpara se robotët të sundojnë botën”. Në internet ka shpërthyer humori dhe ironia me një prej robotëve të një kompanie sigurie, që ka rënë në ujin e shatërvanit duke u vetëshkatërruar plotësisht.

Foto u bë virale pasi një prej punonjësve e postoi në Tëitter duke shkruar: “Na premtuan makina fluturuese, por morëm robotë vetëvrasës”.

Roboti i quajtur K5 dhe që peshon rreth 200 kilogram, merret me qira në sheshe publike, qendra tregtare, zyra dhe parkingje, për të “vensour rendin”.

weweweedf.jpg

Kompania që e ka prodhuar thotë se roboti ka aftësi të lëvizë në terrene nga më të ndryshmet, është i pajisur me kamera dhe sensorë që mund të “nuhasin” armët e zjarrit.

erty345y5y.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013575077056885
array(1) { ["section"]=> string(67) "roboti-i-sigurise-kryen-vetevrasje-duke-u-hedhur-ne-shatervan-86572" }