Romana Vlahutin nën hetim, bleu në Tiranë shtëpi me vlerë 1.6 milion euro

Publikuar tek: aktualitet, më 10:05 05-06-2017 Romana Vlahutin nën hetim, bleu në Tiranë shtëpi me vlerë 1.6 milion euro

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, është nën hetim nga Zyra Europiane Kundër Mashtrimit (OLAF).

Lajmin e bën me dije “NewEurope”, e cila shkruan se hetimi ka nisur për blerjen e vilës 1.6 milionë Euro në një rezidencë në periferi të Tiranës.

 “Romana Vlachudin, ambasadore e Bashkimit Europian në Shqipëri, është nën hetimin e OLAF për blerjen e një shtëpie prej 350 metra katrorë në Tiranë për 1,6 milion euro. Kjo është mjaft e çmendur pasi ekspertët vendas thonë se kjo shtëpi nuk vlen as një e treta e çmimit të shitjes.

Në kohën e shitjes, shtëpi të ngjashme në të njëjtën zonë dhe më të mëdha kishin çmime të paktën 1 milion euro, më pak se sa paguante Komisioneria”,- raporton “NewEurope”

Gazeta shkruan se fakti që ambasadorja e BE është miqësore ndaj Ramës dhe u vu nën hetim përpara zgjedhjeve, mund të nënkuptojë se Komisioni Europian nuk dëshiron të asistojë procesin zgjedhor të Shqipërisë.

OLAF është organi i vetëm i Bashkimit Europian i mandatuar për të zbuluar, hetuar dhe ndaluar mashtrimin me fondet e BE-­së.

18982930_136624580222041_1553979314_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Veliaj në Laprakë: Plan për të rehabilituar çdo vit 50 blloqe banimi, investime në çdo lagje
Dhuna në kopshtin privat në Tiranë, psikologia thellon skandalin »
Article Logic
Execution time: 0.010789155960083
array(1) { ["section"]=> string(78) "romana-vlahutin-nen-hetim-bleu-ne-tirane-shtepi-me-vlere-1-6-milion-euro-81268" }