Romë, zbulohet bazilika sekrete 2 mijë vjeçare me simbole pagane

Publikuar tek: kulture-art, më 20:16 20-11-2015 Romë, zbulohet bazilika sekrete 2 mijë vjeçare me simbole pagane

Një bazilikë sekrete e fshehur 12 metra nën tokë e ndërtuar për adhurimin e një kulti ezoterik pagan është hapur për herë të parë për publikun në Romë.

Bazilika është e vetmja e këtij lloji në gjithë botën. Ajo është ndërtuar nga një shkëmb vullkanik në shekullin e parë në pjesën veriore të kryeqytetit perandorak. Muret e saj janë të dekoruara me perëndesha, pantera si dhe krijesa mitike me krahë. Ajo u zbulua rastësisht gjatë punimeve për ndërtimin e një linje hekurudhore.

basilica_of_Porta__3505196b.jpg

Stucco_figures_3505198b.jpg

A_fresco_depicting_3505202b.jpg

Archway_and_stucco_3505200b.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025422096252441
array(1) { ["section"]=> string(69) "rome-zbulohet-bazilika-sekrete-2-mije-vjecare-me-simbole-pagane-25920" }