Romeo Kara sulmon Sonila Meçon: Dëshmoi në Arbitrazh në favor të Becchettit, doli hapur kundër interesave të vendit (E PLOTË)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 14:20 16-05-2019 Romeo Kara sulmon Sonila Meçon: Dëshmoi në Arbitrazh në favor të Becchettit, doli hapur kundër interesave të vendit (E PLOTË) Romeo Kara-Sonila Meço

Gjykata e Arbitrazhit në Uashington i ka dhënë të drejtë biznesmenit Francesco Becchetti sa i takon padive të ngritura rreth Agon Channel, kompanive energjitike dhe investimeve të bëra nga italiani.

Vendimin e komentoi edhe ish-drejtuesja e Agon Channel Sonila Meço e cila tha se kjo është fatura më e rëndë që bie mbi shqiptarët e që pritet të jetë mbi 140 mln euro.

Ndërkaq i është përgjigjur avokti Romeo Kara, ish-jurist i CEZ i cili thotë se gazetarja ka dëshmuar në procesin e arbitrazhit në favor të Becchettit duke dalë hapur kundër interesave të vendit.

‘Sonila duhet t’a dije mirë se edhe pse nxitua prishja e asaj kontrate, padroni i saj ngelet nje person që nuk zbaton kontratat dhe shkel ligjjn’, shkruan Kara.

KOMENTI I PLOTË I ROMEO KARA:

Eshte minimumi paaftesi lidhja e kontratave te tilla si ajo me Becchetin dhe akoma me e denueshme prishja e ketyre kontratave pa parashikuar goditjen e prishjes se kontrates ne arbitrazh.

Ka qene patjeter servilizmi dhe mungesa e integritetit te atyre qe nuk kane ditur t’i thone jo Rames, dhe t’i jepnin alternativen zgjidhese.

Vuajme për profesioniste, por me teper vuajme për njerez me integritet, qe dine te thone te verteten dhe te kapercejne pragun e skepticizmit.

Pra, nje turp profesional dhe dinjiteti, prishja e kontratave në menyra të tilla me kaq pasoja per vendin.

Por, ka edhe nje turp për gazetaren “moraliste” Sonila Meço.

Sonila Meço rezulton deshmitare në procesin e arbitrazhit ne favor të Becchetit, duke dale hapur kunder interesave të vendit të saj.

Ka dale deshmitare se ia kerkonte interesi i saj, apo sepse e shtyhu urrejtja për Ramen, kjo nuk ka rendesi, pasi faturen do t’a paguaje ky popull.

Ne procese arbitrazhi, ku shqyrtohen me hollesi detaje nga negocimi për te lidhur nje kontrate, lidhja e saj, zbatimi i saj, nderprerja e saj, qendrimi i paleve etj, nuk ka shume vend për deshmi të dhena nga nje person qe nuk ka qene pjese e strukturave qe kane menaxhuar keto hapa te kontrates.

Kam qene vete në kushte të tilla, kur duhej të zgjidhja midis interesit tim apo të vendit, por nuk kam ngurruar t’i sherbej vendit, pavaresisht se cili e drejton ate.

Sonila duhet t’a dije mire se edhe pse nxitua prishja e asaj kontrate, padroni i saj ngelet nje person qe nuk zbaton kontratat dhe shkel ligjjn.

Mosveprimi i prokurorise, nuk zhben ate qe ka bere Beccheti.

LEXO EDHEGJYQI I RAMËS ME BECCHETTIN, REAGON ISH-DREJTUESJA E AGON CHANNEL: DËMI KALON MBI 140 MILIONË EURO, FATURA MË E RËNDË MBI SHQIPTARËT (E PLOTË)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072898864746094
array(1) { ["section"]=> string(128) "romeo-kara-sulmon-sonila-mecon-deshmoi-ne-arbitrazh-ne-favor-te-becchettit-doli-hapur-kunder-interesave-te-vendit-e-plote-164563" }