Romët tashmë kanë radion e tyre. “Kanxura” media më e re në treg

Publikuar tek: aktualitet, më 12:29 02-06-2015 Romët tashmë kanë radion e tyre. “Kanxura” media më e re në treg

Komuniteti rom, tashmë do të ketë hapësirën e tij të përfaqësimit edhe përmes një radioje dedikuar tërësisht këtij komuniteti. Synimi i krijimt të radio “Kanxura” është lufta ndaj diskriminimit dhe dhënia e mundësisë për angazhim edhe në hapësirën mediatike.

“Kanxura” është radioja e parë didikuar komunitetit rom dhe vjen si projekt mes qendrës UET,  Institutit të Kulturës Rome në Shqipëri dhe Fondacioni ABC. Radio Kanxura ka si themelues Xhenson Çelën dhe do të operojë online. Në një intervistë për Mapo-n, Xhensoni ka zbuluar arsyen se pse ka zgjedhur këtë emër.

 “Arsyeja pse zgjodhëm të vendosim emrin Kanxura lidhet me natyrën e radios, programacionit që do shoqërojë hapësirat radiofonike. Nuk bëhet fjalë për një program të vakët, por një format argëtues dhe dinamik, i gërshetuar me humor dhe argëtim e cila sipas opinionit tonë do ta bënte me të këndshme për audience. Bëhet fjalë për një Radio Rinore, dhe frymë që do të krijojë është sa edukative aq edhe zbavitëse”.

Disa nga programet e Radios Kanxura janë: Muzikë Tradicionale Rome; Elementë nga Kultura Rome; Ach, program argëtues për të rinj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Slogani i të majtës "Drejtimi i duhur" i preferuari i kandidatëve demokratë
IKMT bllokon një ndërtim në Golem: Mos shpenzoni para në ndërtime pa leje »
Article Logic
Execution time: 0.012315988540649
array(1) { ["section"]=> string(67) "romet-tashme-kane-radion-e-tyre-kanxura-media-me-e-re-ne-treg-12484" }