Rrëfimi i rrallë i shkrimtares Elena Ferrante: Nuk flas dot në publik, kurrë nuk kam dhënë një intervistë

Publikuar tek: kulture-art, më 10:13 15-09-2018 Rrëfimi i rrallë i shkrimtares Elena Ferrante: Nuk flas dot në publik, kurrë nuk kam dhënë një intervistë

Novelistja e njohur italiane është rrëfyer si ansnjëherë më parë rreth lidhjes së saj me median dhe publikun. Ndër të tjera shkimtarja shprehet se asnjëherë nuk ka dhënë intervistë, pasi ndonëse është njëri i fjalës ajo ka paur problem të flasë në publik.

“Në raste shumë të rralla kur unë kam pasur për të folur në publik, kam kaluar ditë të tëra duke përgatitur një tekst. E kam mësuar përmendësh atë, në mënyrë që të jap përshtypjen e të folurit në mënyrë spontane, por përfundova duke e lexuar dhe, natyrisht, duke mërzitur auditorin, të cilët preferojnë folësit të cilët improvizojnë dhe dinë të nxisin emocionet’ , shprehet shkrimtarja.

Rrëfimi i plotë:

Unë nuk jam shumë e mirë në të folur, në publik ose privat. Nëse kjo është një çështje për të treguar faktet, unë menaxhoj më shumë ose më pak për t'i sjellë ato në një përfundim. Por në qoftë se unë kam për të shpjeguar arsyetimin tim, argumentoj me rigorozitet, bëhem e shqetësuar, e hutuar, çdo gjë duket sikur fluturojnë nga koka ime.

Gjërat shkojnë keq sidomos nëse kam të bëj me njerëz që mendoj se kanë autoritet. Unë kam gjithçka të qartë në mendjen time për të filluar dhe megjithatë është sikur, pas pak fjalësh, diçka liron. Unë humb besimin në atë që dua të them, fijet e diskutuara të argumentit që kisha në mendje thyen, vazhdoj të përsëris: "Më vjen keq, por nuk mund ta shpjegoj".

Në raste shumë të rralla kur unë kam pasur për të folur në publik, kam kaluar ditë të tëra duke përgatitur një tekst. E kam mësuar përmendësh atë, në mënyrë që të jap përshtypjen e të folurit në mënyrë spontane, por përfundova duke e lexuar dhe, natyrisht, duke mërzitur auditorin, të cilët preferojnë folësit që improvizojnë dhe dinë të nxisin emocionet.

Unë, gjithashtu, admiroj njerëzit që kanë këtë aftësi dhe unë kam bërë një përpjekje për të pranuar faktin se nuk e bëj. Ndihem mjeshtre e vetes, për aq sa dikush mund të jetë zot i vetes, vetëm nëse shkruaj. Edhe intervistat, në fund, bëhen një fluturim nga fjala, një ushtrim me shkrim.

Disa njerëz më përqeshin që kam dhënë kaq pak intervista, dhe disa mendojnë se unë jap shumë. Pothuajse 30 vjet më parë, kur gazetarët kërkuan të më intervistonin, unë refuzova. Në të vërtetë, edhe pse e përdor fjalën vetë, kurrë nuk kam "dhënë një intervistë". Në intervistat, subjekti ia beson trupin, shprehjet e saj të fytyrës, sytë, gjestet dhe, mbi të gjitha, mënyrën e saj të të folurit me shkrimin e intervistuesit - një bisedë që është e improvizuar, e temperaturës, e çoroditur. Kundër takimit ballë për ballë, unë kam preferuar - për shkak të kufizimeve të mia - një korrespondencë me shkrim. Gazetari mendon për këtë dhe më shkruan pyetjet e tij. Unë mendoj për këtë dhe shkruaj përgjigjet e mia.

Në të kaluarën unë nuk mendoj se isha e aftë për të organizuar përgjigje të përshtatshme për publikim. Ose ato dukeshin shumë kompakte, shpesh një po ose një jo. Jo një çështje e disa rreshtave u bë një rast për reflektim, dhe pastaj shkrova faqe dhe faqe.

Tani unë duket se kam mësuar se si dhe i gjej këto shkëmbime të shkruara gjithnjë e më të dobishme, për veten time, natyrisht. Kjo rezulton me shkrim që duhet vendosur pranë librave si një ‘fiction’ jo shumë e ndryshme nga ajo letrare. Unë shpik veten për një gazetar, por gazetari, sidomos kur ajo është një shkrimtare, shpik veten për mua, nëpërmjet pyetjeve. Dhe unë i drejtohem jo vetëm intervistuesit dhe lexuesve tanë, por edhe vetë, ose të paktën një pjese të konsiderueshme të vetes.

Përshtati: Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029242038726807
array(1) { ["section"]=> string(110) "rrefimi-i-rralle-i-shkrimtares-elena-ferrante-nuk-flas-dot-ne-publik-kurre-nuk-kam-dhene-nje-interviste-134385" }