Rrëfimi rrënqethës për gruan burrneshë: Si e zhvarrosi djalin 2-vjeçar dhe i ruaji kufomën për ta marrë me vete pas internimit

Publikuar tek: aktualitet, më 10:14 10-04-2018

Një histori rrënqethëse kjo nga Kampi i Tepelenës e rrëfyer nga Fatbardha Saraçi në studion e Opinion me Blendi Fevziun për një grua burrneshë, Drane Jaken e cila fëmijën e vdekur në kampin e Tepelenës e zhvarrosi për varrosur pas vitit 1990 në vendin e vet.

“E vetmja që e ka marrë dhe e ka varros në vendin e vet është Drane Jakja. Kufomën deri në një mujsh e ka mbajt tinëz derisa iu dha e drejta me e varros. E ka dezinfektuar me alkool dhe me ujë të ftohtë, dhe e ka mbajtur aty ku jetonte vete për ta varros në Nikaj Mërtur”, tregon Fatbardha Saraci

“Drane Jakja tu gërmue me mjete rrethanore e gishtat e saj të përgjakur e nxori djalin e varrosur para tre muajsh. E mbshtolli djalin fytyrë paprishun me çarçafë të bardhë të bamun katrash dhe rikthehet në kamp”, ka rrëfyer Fatbardha e cila historitë e këtyre nënave i ka përmbledhur në një libër.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjyqi për Shullazin, rrëzohet kërkesa e avokatëve te Krimet e Rënda
Kundër TVSH-së, bizneset e vogla ulin qepenat (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.010533809661865
array(1) { ["section"]=> string(132) "rrefimi-rrenqethes-per-gruan-burrneshe-si-e-zhvarrosi-djalin-2-vjecar-dhe-i-ruaji-kufomen-per-ta-marre-me-vete-pas-internimit-116342" }