Rreth 34 miliard litra ujë pritet të shpërthejnë nga ky liqen

Publikuar tek: bota, më 16:32 23-08-2017 Rreth 34 miliard litra ujë pritet të shpërthejnë nga ky liqen

Për rreth 50 vitet e fundit liqeni Catalina në Grenlandë ka çliruar miliarda litra ujë të ëmbël, por fenomeni ka qenë i panjohur për shkencëtarët.

Tani, me ndihmën e fotografive satelitore, kërkuesit në Universitetin e Kopenhagenit në Danimarkë, kanë arritur të krijojnë historikun e përmbytjeve të këtij liqeni.

Rasti i fundit besohet të ketë ndodhur midis 1966 dhe 2012 kur diga gjigante prej akulli e liqenit u shemb. Miliarda litra ujë shpërthyen nga liqeni.

Shkencëtarët besojnë se një event i ngjashëm pritet të ndodhë në vitet e ardhshme, gjatë 2018-19.

Të paktën 34 miliard litra ujë pritet të çlirohen nga liqeni në një event katastrofik.

sdferhgerh4rh4h4h.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Marramendëse, Mbreti i Arabisë Saudite për një muaj pushime shpenzon 100 milion dollarë
Alarm në Itali, sekuestrohen 92 mijë vezë të infektuara »
Article Logic
Execution time: 0.011102914810181
array(1) { ["section"]=> string(67) "rreth-34-miliard-litra-uje-pritet-te-shperthejne-nga-ky-liqen-89949" }