Rrezikoi postin e kryeministres, May arrin paqe me kushte me deputetët e saj

Publikuar tek: bota, më 20:20 04-03-2019 Rrezikoi postin e kryeministres, May arrin paqe me kushte me deputetët e saj

Kryeministrja britanike Theresa May, pasi dështoi dy herë të sigurojë mbështetjen e parlamentit për ratifikimin e Brexit, çka i rrezikoi edhe postin e kryeministres, më në fund ka marrë një lajm të mirë.

Ajo duket se ka arritur një marrëveshje në letër me deputetët rebelë brenda shumicës së saj qeverisëse.

Tetë deputetë konservatorë dhe të aleatëve të DUP-së, pranuan të mbështesin planin e saj për të finalizuar shkëputjen nga Bashkimi Europian.

Por kushti kryesor që kanë deputetët rebelë për të votuar planin e qeverisë, është një ndryshim në marrëveshjen në kufirin me Iralndën dhe që ajo të mos jetë pa afërt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013204097747803
array(1) { ["section"]=> string(82) "rrezikoi-postin-e-kryeministres-may-arrin-paqe-me-kushte-me-deputetet-e-saj-155147" }