Rriten eksportet, por partneriteti me vendet ballkanike mbetet i ulët

Publikuar tek: ekonomi, më 20:42 21-04-2017 Rriten eksportet, por partneriteti me vendet ballkanike mbetet i ulët

Lajm i mirë vjen për prodhimet vendase. Vitet e fundit ekspori i mallrave ka njohur rritje. Siç tregojnë shifrat e INSTAT pesë vitete e fundit eksportet kanë ndjekur një trend rritës me 4.6 %.

Në shportën e mallrave që vendi ynë eksporton, kryesojnë:

Produktet tekstile me 17, 5 %

Veshjet e këmbëve 16,9 %

Produktet mineral 31,1 %

Metale bazë dhe artikuj prej tyre 14,6 % .

w34tr2343t3thyh.jpg

Shtetet kryesore ku produktet tona shkojnë janë Italia me mesatarisht 51,0%  ndjekur nga Kosova me 7,5 %, Spanja me 6,8 %, Greqia me 3,9 %, etj.

Vlen të përmëndet se partnerët tanë kryesor mbeten vendet kryesisht të bashkimit europian, duke lënë shumë mbrapa me shifrat eksportin me vendet e CEFTA-së ku përfshihen vendet e ballkanit si : Maqedonia, Mal i Zi , Bosnje-Hercegovina, Serbia, Kosova etj.

E njëjta gjë vlenë dhe për importet. Vendi ynë shumicën e produkteve i merr nga Italia mesatarisht 30,8 %, ndjekur nga Greqia me 8,7 %, Kina me 7,5 %, Turqia me 7,0 %, etj

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020504951477051
array(1) { ["section"]=> string(74) "rriten-eksportet-por-partneriteti-me-vendet-ballkanike-mbetet-i-ulet-75985" }