Rriten sërish tesionet mes Greqisë dhe Turqisë, do të ketë zjarr të vërtetë mes ishujve Rodos

Publikuar tek: rajon, më 18:28 26-09-2020 Rriten sërish tesionet mes Greqisë dhe Turqisë, do të ketë zjarr të vërtetë mes ishujve Rodos

Turqia ka njoftuar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve grekë Rodos dhe Kastelorizo duke rritur sërish tensionet në Egjeun Lindor.

Lajmi është bërë i ditur nga NAVTEX-i të publikuar nga Qendra Hidrografike e Antaljas, ku njofton se më 29 shtator nga ora ora 8:00 deri në 4:00 do të ketë stërvitje me zjarr, ndaj dhe zona e midis Rodos dhe Kastelos do të bllokohet.

Pak ditë më parë Presidenti i Këshillit të BE Charles Michel, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidentit turk Tayip Erdogan nisën një bisedim për të bërë të mundur uljen e tesioneve mes dy vendeve, por si duket këto bisedime nuk paktën asnjë efekt.

navtex26a.jpgnavtex_copy.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010354042053223
array(1) { ["section"]=> string(99) "rriten-serish-tesionet-mes-greqise-dhe-turqise-do-te-kete-zjarr-te-vertete-mes-ishujve-rodos-221774" }