Rriten tensionet mes Amerikës dhe Iranit, Trump: Do të vendosim sanksione të reja

Publikuar tek: bota, më 17:12 24-06-2019 Rriten tensionet mes Amerikës dhe Iranit, Trump: Do të vendosim sanksione të reja

Sanksione të reja pritet të vendosen ndaj Iranit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Gjatë një deklarate për mediat ditën e sotme, Presidenti Donald Trump u shreh se tensioni mes dy vendeve është përshkallëzuar. Duke treguar për mediat sanksionet të cilat pritet të vendosen, Trump u shpreh se ky veprim synon të të prekë liderin suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei si përgjigje për rrëzimin e dronit Amerikan në Teheran një javë më parë.

Kujtojmë se pak ditë më parë rojet revolucionare të Iranit njoftuan për rrëzimin e një droni spiun amerikan, i cili dyshohet se shkeli hapësirën ajrore pranë qytetit Kuhmobarak, përgjatë brigjeve të Gjirit Persik, jo shumë larg zonës strategjike të Ngushticës së Hormuzit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01374077796936
array(1) { ["section"]=> string(86) "rriten-tensionet-mes-amerikes-dhe-iranit-trump-do-te-vendosim-sanksione-te-reja-169574" }