Rritet bilanci i viktimave, 90 të vdekur nga tërmeti 8.1 ballë në Meksikë

Publikuar tek: bota, më 14:56 10-09-2017 Rritet bilanci i viktimave, 90 të vdekur nga tërmeti 8.1 ballë në Meksikë

Ka shkuar në 90 numri i viktimave, nga tërmeti, i cili goditi Meksikën, të premten.

 

Tërmeti me magnitudë 8.1 ballë është tërmeti më i fuqishëm që ka goditur vendin prej një shekulli, raporton BBC.

Epiqendra e tërmetin, ishte në Oqeanin Paqësor, 1 mijë kilometra larg nga kryeqyteti i Meksikës. Tërmeti është ndjerë që nga kryeqyteti Meksiko deri në qytetin Guatamala, ku jetojnë rreth 50 milionë banorë. Gjatë momentin që ndodhi tërmeti i fuqishëm shumica e njerëzve ishin në gjumë. Ndërkohë, vendin e kanë goditur edhe gjashtë termete të tjerë me magnitudë rreth 5.0 ballë.

Për të përballuar situatën Presidenti i vendit Enrique Pena Nieto, ka deklaruar se ka aktivizuar ushtrinë, marinën dhe policinë federale.  

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011403799057007
array(1) { ["section"]=> string(78) "rritet-bilanci-i-viktimave-90-te-vdekur-nga-termeti-8-1-balle-ne-meksike-91827" }