Rritet bilanci i viktimave nga rrëzimi i avionit rus në Siri

Publikuar tek: bota, më 07:41 07-03-2018 Rritet bilanci i viktimave nga rrëzimi i avionit rus në Siri

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka thënë se ka shkuar në 39 numri i personave që humbën jetën nga rrëzimi i një avioni transportues rus në afërsi të një baze në Hmeimim të Sirisë.

Ministria ka thënë se bazuar në të dhënat paraprake, se nga rrëzimi avionit i tipit Ab-26, kanë vdekur 33 pasagjerë dhe 6 pjesëtarë të ekuipazhit. Fillimisht, kjo ministri kishte raportuar se numri i viktimave ishte 32.

Avioni është rrëzuar teksa po ateronte në një bazë në qytetin Latakia. Zyrtarët kanë thënë se dyshojnë që shkaku i rrëzimit të avionit është si pasojë e problemeve teknike dhe nuk dyshojnë se avioni është sulmuar.

Ndërkaq, Komiteti Hetues i Rusisë ka nisur hetimet për këtë ngjarje. shkruan Rel, transmetoon newsbomb.al.

Rusia mbështetë presidentin e Sirisë Bashar-al Assad, në luftën civile shtatë vjeçare. Moska nisi sulmet ajrore në Siri më 2015, ndërkaq po ashtu ka edhe personel ushtarak në terren.

Mbi 40 ushtarë rusë kanë vdekur në Siri dhe në të shumtën e rasteve ata kanë qenë duke përdorur bazën në Hmeimim, kanë thënë zyrtarët rusë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013284921646118
array(1) { ["section"]=> string(67) "rritet-bilanci-i-viktimave-nga-rrezimi-i-avionit-rus-ne-siri-112422" }