Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar, në 24 orë raportohen 311 raste të reja

Publikuar tek: rajon, më 15:17 25-01-2021 Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar, në 24 orë raportohen 311 raste të reja

Në 24 orët e fundit, janë shënuar 10 viktima nga koronavirusi në Kosovë.

Sipas njoftimit zyrtar, po ashtu janë raportuar 311 raste të reja me Covid-19.

Njoftimi i IKSHPK-së:

128 TË SHËRUAR DHE 311 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 311 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Lipjan 2 raste (29, 76 vjeç), Skenderaj 2 raste (78, 61 vjeç), Dragash 1 rast (82 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (85 vjeç), Malishevë 1 rast (78 vjeç), Pejë 1 rast (61 vjeç), Prizren 1 rast (74 vjeç), Suharekë 1 rast (67 vjeç).Numri total i rasteve pozitive është 58.399 raste nga 221.663 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.466 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 128 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51.081 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.852.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 84 raste, Prizren 83 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Klinë 14 raste, Malishevë 13 raste, Suharekë 12 raste, Pejë 11 raste, Lipjan 10 raste, Vushtrri 10 raste, Drenas 8 raste, Istog 7 raste, Dragash 6 raste, Gjakovë 5 raste, Rahovec 5 raste, Ferizaj 4 raste, Obiliq 4 raste, Podujevë 4 raste, Mitrovicë 3 raste, Skenderaj 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Gjilan dhe Kamenicë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas tre orësh, përfundon takimi mes Greqisë dhe Turqisë
»
Article Logic
Execution time: 0.012307167053223
array(1) { ["section"]=> string(121) "rritet-numri-i-viktimave-nga-covid-19-ne-kosove-mes-tyre-edhe-nje-29-vjecar-ne-24-ore-raportohen-311-raste-te-reja-236329" }