Rritja e çmimit të ujit të pijshëm, reagon Berisha: Dhurata e parë e timonierit

Publikuar tek: aktualitet, më 16:00 23-07-2017 Rritja e çmimit të ujit të pijshëm, reagon Berisha: Dhurata e parë e timonierit

Pas njoftimit se Bashkia e Tiranës do të rrisë çmimin e ujit për familjarët dhe bizneset ka reaguar dhe ish-kryeministri i vendit Sali Berisha.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social facebook, Berisha thotë se kjo është “dhurata” e parë e timonierit.

Sipas ish-kryeministrit për shkak të burimeve të mëdha ujore që vendi ynë ka, uji i pijshëm në rubinetin duhet të ishte falas.

Reagimi i plotë i Sali Berishës:

Dyfishohet çmimi i ujit!

Kjo eshte dhurata e pare e mandatit te dyte per qytetaret e Tiranes e timonierit dhe Lal Plehut!

Te dashur miq, vetem nje dite pas denoncimit te rritjes se çmimit te ujit, njoftuar nga Rama ne 10 prioritetet e 100 diteve te para, Bashkia e Tiranes, ne ujdi te plote me qeverine vendosi rritjen nga 100 ne 200 leke pra 100% te tarifes mujore fikse dhe rritjen nga 45 ne 65 leke te çmimit per meter kub te ujit per familjaret.

Kurse per bizneset, tarifa fikse mujore dhe çmimi per meter kub rriten perkatesisht nga 100 ne 200 leke dhe nga 135 ne 190 leke.

Kjo rritje rendon ndjeshem buxhetin familjar dhe bizneset shqiptare. Nderkohe Shqiperia, e konsideruar Norvegji e rajonit per pasurite ujore, jo qe nuk duhet te rrisr çmimin e ujit por mund te ndjeke shembullin e Austrise dhe te ndonje vendi tjeter qe iu sigurojne qytetareve te vet uje rubineti te pijshem falas! sb

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034246921539307
array(1) { ["section"]=> string(83) "rritja-e-cmimit-te-ujit-te-pijshem-reagon-berisha-dhurata-e-pare-e-timonierit-87087" }