Rrjedhje në Stacionin Hapësinor, astronautët mbyllin vrimën me garza dhe ngjitës

Publikuar tek: bota, më 21:43 31-08-2018 Rrjedhje në Stacionin Hapësinor, astronautët mbyllin vrimën me garza dhe ngjitës

Astronautët në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar kanë mundur të mbyllin një vrimë që po shkaktonte rrjedhjen e ajrit.

NASA njoftoi se kabina e stacionit kishte nisur të humbiste trysninë prej së mërkurës kur u zbulua vrima. Tashmë astronautët kanë mundur ta bllokojnë duke përdorur garza, ngjitës të lëngshëm dhe izolant.

Vrima vetëm 2 milimetra u gjet në anijen hapësinore Soyuz që i është bashkangjitur Stacionit.

Astronauti Alexander Gerst i Agjencisë Europiane Hapësinore e bllokoi vrimën rreth 2 milimetra me gisht, më pas me një copë izolanti të posaçëm. Ndërsa Sergey Prokopyev, astronaut rus, përgatiti një ngjitës të lëngshëm me një garzë.

Është e paqartë se çfarë e ka shkaktuar vrimën, por astronauti Scott Kelly që ka shërbyer si komandant i stacionit për tre vite, tha se ka gjasë të jetë shkaktuar nga ndonjë mikrometeor.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012945890426636
array(1) { ["section"]=> string(86) "rrjedhje-ne-stacionin-hapesinor-astronautet-mbyllin-vrimen-me-garza-dhe-ngjites-132795" }