Rrjetet sociale ziejnë dhe vënë në lojë këngëtaren, po a kanë të drejtë? Linda Morina: ''Përshëndes të xhitha portalet''

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:29 17-06-2016 Rrjetet sociale ziejnë dhe vënë në lojë këngëtaren, po a kanë të drejtë? Linda Morina: ''Përshëndes të xhitha portalet''

Rrjetet sociale ziejnë dhe vënë në lojë këngëtaren, po a kanë të drejtë? Kohët e fundit përdoruesit po vënë në lojë këngëtaren Linda Morina, e cila duhet thënë po i bën një shërbim shumë të madh gjuhës shqipe, duke e bastarduar krejtësisht.

''Përshëndes të xhitha portalet...të zhith facebokat...etj etj'', janë disa nga fjalët që shkruan Morina. Shpesh përdoren shkurtime në statuset e rrjeteve sociale, apo fjalë në zhargon, madje shkruhet edhe pa germën ''ë'' por deri në këtë nivel të transformimit të gjuhës sonë të bukur, nuk ishte shkuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025403022766113
array(1) { ["section"]=> string(119) "rrjetet-sociale-ziejne-dhe-vene-ne-loje-kengetaren-po-a-kane-te-drejte-linda-morina-pershendes-te-xhitha-portalet-43799" }