Rusët bllokojnë asetet e fabrikës së presidentit ukrainas

Publikuar tek: bota, më 21:03 28-04-2015 Rusët bllokojnë asetet e fabrikës së presidentit ukrainas Presidenti ukrainas Petro Poroshenko

Autoritetet ruse kanë bllokuar pasuritë në një fabrikë ëmbëltore në pronësi të presidentit Ukrainas Petro Poroshenko në qytetin rus Lipetsk, për të bllokuar shitjen e tyre, raporton Moscow Times. 

Që nga marsi 2014 kur Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë dhe rebelët prorusë morën në kontroll Ukrainën Lindore, kjo zonë është bastisur nga policia.

Kompania mëmë Roshen në një deklaratë bëri të ditur se pala ruse po e bën një gjë të tillë qëllimisht, për të parandaluar shitjen e kompanisë. Kompania mëmë deklaroi se do të apelojë në gjykatë kundër vendimit për bllokimin e aseteve që kapin vlerën e 2 miliardë rublave, apo 39 milionë dollarëve.

Poroshenko kishte premtuar shitjen e Roshen që vitin e kaluar, por konfliktet në zonën lindore dhe kriza ekonomike, komplikoi procesin. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012482881546021
array(1) { ["section"]=> string(62) "ruset-bllokojne-asetet-e-fabrikes-se-presidentit-ukrainas-9900" }