Rusia kërkon heqjen e sanksioneve të OKB-së kundër Koresë së Veriut

Publikuar tek: bota, më 06:46 14-06-2018 Rusia kërkon heqjen e sanksioneve të OKB-së kundër Koresë së Veriut

Rusia i kërkon Këshillit të Sigurimit në OKB që të analizojë heqjen progresive të sanksioneve ekonomike kundër Koresë së Veriut pas marrëveshjes së nënshkruar me SHBA-në për denuklearizimin e vendit.

OKB-ja miratoi vitin e kaluar tre seri sanksionesh të ashpra kundër Penianit, që prekin kryesisht eksportin e karbonit, hekurit, peshkimin dhe tekstilin, si dhe limitoi furnizimin e saj me naftë.

Këto masa u vendosën pas lëshimit të raketave dhe një testi bërthamor të kryer nga Peniani, që u gjykua kërcënues nga komuniteti ndërkombëtar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098891258239746
array(1) { ["section"]=> string(74) "rusia-kerkon-heqjen-e-sanksioneve-te-okb-se-kunder-korese-se-veriut-124297" }