Rusia mund të tërhiqet nga Eurovision, teksti i fortë i këngës fituese shkakton përplasje politike

Publikuar tek: bota, më 15:00 15-05-2016

Fitorja e Ukrainës në Eurovision e ka ndarë opinion në mes. Ndonëse mesazhi i këngës ishte tërësisht politik, “The Telegraph” shkruan se kjo nuk e ul cilësinë e saj dhe performancën fantastike të këngëtares Jamala.

Moska kishte kërkuar më herët në Kievi që të mos përfaqësohej në festivial me këtë këngë, e cila flet për dëbimet masive të Tartarëve të Krimesë në vitin 1944 nga Stalini. Vetë Jamala ka deklaruar se kënga i  dedikohej gjyshes së saj që ishte dëbuar me dhunë nga shtëpia në Krime.

 “Nuk ishte këngëtarja ukrainase Jamala dhe këngë e saj 1944 që fitoi Eurovision 2016, por ishte politika që mundi artin”, ka deklaruar deputeti rus Frants Klintsevich, i cili ka theksuar se Rusia mund të mos marrë pjesë në festivalin e ardhshëm që do të organizohet në Ukrainë.

Edhe deputetja tjetër Elena Drapeko e ka konsideruar humbjen e Rusisë si “luftë të informacionit” dhe “demonizim të përgjithshëm” të vendit të saj.

Megjithatë, Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko e konsideroi performancën e Jamala-s si fantastike.

Kënga 1944 u këndua pothuajse e gjitha në anglisht, ndërsa refreni ishte në gjuhën e tartarëve.

Refreni:

Nuk munda të kaloj rininë time këtu,

sepse ju larguat paqen.

Nuk munda të kaloj rininë time këtu,

sepse ju larguat paqen.

Teksiti në anglisht:

When strangers are coming

They come to your house

They kill you all

And say

We’re not guilty

Not guilty

Where is your mind?

Humanity cries

You think you are gods

But everyone dies

Don’t swallow my soul

Our souls

I couldn’t spend my youth there

Because you took away my peace

I couldn’t spend my youth there

Because you took away my peace

We could build a future

Where people are free

To live and love

The happiest time

Where is your heart?

Humanity rise

You think you are gods

But everyone dies

Don’t swallow my soul

Our souls

I couldn’t spend my youth there

Because you took away my peace

I couldn’t spend my youth there

Because you took away my peace

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohen për herë të parë dy gorilla lesbike
Paralajmërime për një cyber-ofensivë nga Rusia »
Article Logic
Execution time: 0.015884160995483
array(1) { ["section"]=> string(103) "rusia-mund-te-terhiqet-nga-eurovision-teksti-i-forte-i-kenges-fituese-shkakton-perplasje-politike-40516" }